DR. İBRAHİM KOÇ KLİNİĞİ

Kronik Migrenin
Botulinum Toxin ile Tedavisi

Dr. İbrahim Koç Kliniği

DR. İBRAHİM KOÇ KLİNİĞİ

Ameliyatsız Estetik, Anti - Aging ve İntegratif Tıp alanında hizmet sunmaktadır.

Kronik Migrenin Botulinum Toxin İle Tedavisi

Botoks, kronik migren için önleyici olarak da kullanılmaktadır. Botox, migren baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini kademeli olarak azaltan ve birçok insan için yaşam kalitelerini artıran etkili bir tedavidir.

Botoulinum toxin (onabotulinumtoxinA), Clostridium  botulinum bakterisi tarafından üretilen saflaştırılmış bir nörotoksindir, saflaştırılmış haliyle hem tıbbi hem de kozmetik olarak kullanılmaktadır.

Botox, kaslara giden sinir sinyalini engelleyerek kasın gevşemesine neden olarak ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmak için kozmetik olarak kullanılır. Botox’un kronik migrene nasıl yardımcı olduğu tam olarak anlaşılamamıştır, ancak migren ağrı yollarında yer alan duyusal sinirleri etkilediği genel olarak kabul edilmektedir.

Yüzünüzün ve boynunuzun çevresindeki derinin altındaki belirli bölgelere enjekte edilen botoks, kalsitonin geniyle ilişkili peptit gibi migren ağrısına karışan nörotransmitterlerin (beyin kimyasalları) salınımını azaltmaya, zamanla beyninizin hassasiyetini azaltmaya ve migren tetikleyicilerine karşı aşırı tepkisini köreltmeye yardımcı olabilir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), 2010 yılında Botox’u kronik migrende kullanmak için onayladı. Tedaviye  son 6 ayda en az 15 kez migren atağı olan, çoklu ilaca rağmen ağrının yönetilememesi ve 18 yaşından büyük hastalar için detaylı bir değerlendirmeden sonra karar verilmelidir.Tedavi yaklaşık 15-20 dakika sürer ve tedaviden sonra günlük aktivitelerde herhangi bir kısıtlama yoktur.

Botox’un migren ağrınızın sıklığını veya yoğunluğunu azaltmada etkili olup olmadığını anlamak için genellikle 2 veya 3 tedavi gerekir. Botox tedavisi 12 haftada bir tekrarlanır, yani herhangi bir farkın görülmesi 6-9 ayı bulabilir. Bazı insanlar ilk tedaviden sonra iyileşmeler bildirmiştir, bu nedenle birçok migren tedavisi gibi sonuçlar da oldukça bireyseldir. 3 seanstan sonra migren baş ağrılarınız belirgin olarak azalmadıysa Botoks sizin için doğru tedavi olmayabilir. Kronik migren için botoks sadece 18 yaş ve üstü kişiler için onaylanmıştır ve hamilelik ve emzirme döneminde güvenliği bilinmemektedir.

Estetik tıp sanatında, küçük bir dokunuş çok şeyi değiştirebilir.