DR. İBRAHİM KOÇ KLİNİĞİ

Polikistik Over Sendromu (PKOS)
Akupunktur Tedavisi

Dr. İbrahim Koç Kliniği

DR. İBRAHİM KOÇ KLİNİĞİ

Ameliyatsız Estetik, Anti - Aging ve İntegratif Tıp alanında hizmet sunmaktadır.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) İçin Akupunktur Tedavisi

Polikistik Over Sendromu (PKOS), doğurganlık çağındaki kadınların %5-10’unu etkileyen, testosteron, östrojen ve luteinize edici hormon (LH) düzeylerinin normalin üzerinde arttığı ve hormon düzeylerinin folikül uyarıcı hormonun (FSH) normalin altına düştüğü bir endokrin bozukluğudur (hormon bozukluğu). Kadınlarda yumurtalıkların karakteristik bir özelliği, genellikle erken ergenlikten başlayarak çoklu kistlerin bulunur. Sonuç olarak, yumurtalıkların içinde sıvıyla dolu kistler gelişir ve aylık adet döngüsünün değişen zamanlarında orta ila şiddetli pelvik ağrı oluşturabilir. PKOS, diğer hormonal bezleri (Hipotalamik-Hipofiz-Over) içeren diğer endokrin hastalıklarla da ilişkili olabilen hormonal bir sendromdur. Tıbbi laboratuvar endokrinolojik kan testleri çok önemlidir. Kadınlardaki pek çok hormonal sendromda olduğu gibi, hafiften şiddetliye kadar geniş bir klinik tablo yelpazesi vardır. Birçok hormonal sendromda olduğu gibi, stres, uyku, egzersiz, yaşam tarzı ve diyet, hastalığın veya sendromun nasıl ortaya çıktığı konusunda önemli bir rol oynar.

(Kaynak:https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229914001915 https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/09513591003686304)

Akupunktur’un PKOS’a Etki Şekli

İğnelerin deriye ve alttaki kasın içine sokulması, omurilik yoluyla beyne bilgi göndermek için kasları ve sinir uçlarını tetikleyen kontrollü bir stimülasyon şeklidir. TCM teorisi, vücudun anatomik bölgelerine deneye dayalı olarak haritalanmış kilit akupunktur noktalarına yerleştirilen uygun şekilde yerleştirilmiş akupunktur iğneleri yoluyla sinir sistemi stimülasyonunun, yumurtalık hakkında duyusal bilgileri beyne gönderme yeteneğine sahip olduğu kavramı üzerinde çalışır. Somatosensoriyel sinirler, bu geri bildirimi sağlayacak anatomik bağlantılara sahiptir. Teorik olarak, bu refleks yolları boyunca uyarım, yumurtalıklardan erkek hormonlarının salınımını azaltarak normalleştirici bir etki yapmaktadır. Çoğu durumda, akupunktur, diğer ciddi sağlık sorunlarını içermeyen daha küçük PKOS için son derece etkilidir. Akupunktur tedavisi ayrıca kaygı, kilo alma, gerginlik, baş ağrıları ve rahatsız edici karın ağrısı ve karın şişkinliği ile ilgili semptomların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Tüp bebek tedavisi gören PKOS’li hastalarda Akupunktur tedavisi klinik gebelik oranını artırabilir ve over hiperstimülasyon sendromu riskini azaltabilir.

(Kaynak: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28077366/)

Çin Tıbbı ile akupunktur tedavisinin, normal yumurtlama şansını en üst düzeye çıkarmak, kilo alımını en aza indirmek ve PKOS’li kişilerde doğurganlık oranlarını iyileştirmek için Batı tıbbı ile birlikte uygulanması önerilir.

(Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0965229914001915)

Estetik tıp sanatında, küçük bir dokunuş çok şeyi değiştirebilir.